Print Market


İçeriğe git

Baskının Demokratikleşmesi

Baskının Demokratikleşmesi

Yüzyılımızda dünya, daha önce hayal bile etmediğimiz şekilde ve hızda değişiyor. Baskı süreci de bundan nasibini alıyor. Hatta bu değişimi basım sektöründe daha hızlı ve radikal bir şekilde hissediyoruz. Bu gelişme ve teknoloji kullanımı sektörün üretim kapasitesini ve hızını arttırırken bir yandan da iş yapma biçimini değiştiriyor. Her alanda olduğu gibi kâr marjları her geçen gün biraz daha azalıyor. Bu durum, basım işletmelerini maliyetleri kısma konusunda büyük bir baskı altına alırken aynı zamanda varlığını sürdürebilmek için büyümeye de zorluyor. Ama teknoloji çok daha az sermaye, personel ve donanımla baskı işinin sürdürülebilmesinin yolunu da açıyor. Bir süredir gündemimizde olan ve dijital baskı diye tanımladığımız bu teknolojik gelişme bu kulvarın anahtarı. Dijitalin sağladığı olanaklarla bazı işleri tek bir makinede basıp, katlayıp, dikip, kesip; teslime hazır şekilde üretmek mümkün.

Bu olanak baskının bu sürece kadarki tiraj maliyet dengesi kurulması zorunluluğunu da ortadan kaldıran bir durum. Bu yönüyle de daha demokratik bir işleyişten söz edebiliriz. Bu “demokratikleşme” herkesin düşünsel ve sanatsal ürünlerini yazıya - çiziye dökerek, istediği format, boyut ve baskı altı malzemeleri ile dışlaştırmasının yolunu açıyor. Artık hepimiz, ilgilendiğimiz alan itibari ile birer yazar, şair, karikatürist, fotoğraf sanatçısı, ressam olabilme potansiyeline sahibiz. Fikri ürünlerimizi, dışlaşmamış yeteneklerimizi ortaya çıkarıp bunları istediğimiz sayıda bastırıp eşimize dostumuza, ilgililere ulaştırabiliriz. Bu yönüyle bakıldığında dijital baskının insanlığın önünde açtığı özel ve farklı bir kulvardan bahsetmemiz mümkün.

Bunun için mevcut basımevlerimizin bir kısmının artık dijital bölümü de faaliyete geçmiş durumda. Ya da sadece dijital baskı hizmeti veren yeni işletmeler yapılanıyor. Dijitalin bu olanağının farkında olarak fikirlerinizi, düşünsel ürünlerinizi, çizim ve tasarılarınızı istediğiniz sayıda ve biçimde çoğaltarak bunları paylaşabilirsiniz. Böyle bir olanak var ve sizin kullanımınızı bekliyor.

Endüstriyel baskı elbette önemini ve değerini kaybetmiyor ve etmeyecek. Ambalaj baskısı ve ticari baskı, kalite ve hız çıtasını daha da yükselterek yoluna devam ediyor. Bu alanda da teknolojinin getirileri, çağın gerektirdiği hız ve kalite beklentisini karşılayacak düzeyde. Yeni ofset baskı makineleri çok kısa sürelerde çok sayıda kağıdı, formayı basıp kullanıma sunma konusunda birbirleri ile yarış halindeler. Baskı makinelerinin ünite sayıları artıyor. Artık çok kısa sürelerde ve tek geçişte kağıdın önünü ve arkasını, varsa ilave renkleri ile birlikte basıp, işi sonlandırmaya gönderebiliyoruz. İstenirse aynı zamanda lak ya da folyo varak da ofset baskı makineleri ile basılabiliyor.

Teknolojinin getirileri üretimde ve kalitede belli bir çizgiyi sürdürülebilir ve olanaklı kılmış durumda. Ayırt edici olansa fikir ve tasarım. Baskının günlük hayatımızda, ticari etkinliğimizde: ürün ve hizmetlerimize katacağı çok şey var. Belirttiğimiz gibi belli bir kaliteye artık birçok işletmeden almak mümkün. Sizi öne çıkaracak olansa tasarım ve bunun iyi bir şekilde uygulanmış olması. İyi ve amaca uygun tasarıma ödenecek her kuruş fazlasıyla size geri dönecektir. Tasarım, bu tasarıma göre yapılan baskı hazırlık ve nitelikli baskı ve sonlandırma, sizi amacınıza ulaştıracak saç ayakları olacaktır. Bunun için iyi partnerlere ihtiyacınız var ve bu partnerler yakın çevrenizde mevcut...

Ana Sayfa | Editörden | Baskının Demokratikleşmesi | Şirket Haberleri | Kağıdın Su Yönü | Renkler | Röportajlar | Pazarlama | Fotoğraf | Fuar Haberleri | Haberler | Teknoloji | Baskı Terimleri Sözlüğü | İletişim | Site Haritası


İçeriğe geri dön | Ana menuya dön